Проблемний депозит: найдієвіші способи, як забрати свої кошти з банку

Впродовж усього 2014 року банківську систему України сильно лихоманило. Через революційні дії в країні та анексію Криму Росією українців накрила паніка. Депозити виносились із банків, гривня миттєво переводилась у валюту, а хто не встиг зробити цього до здорожчання долара заздрісно дивися на щасливців. Здається, усі вже більш-менш звикли за останні місяці жити, як на пороховій діжці...

Однак  черговий випуск новин щораз більше  викликає бажання брати банк приступом. Тому тема повернення своїх коштів із міцних обіймів фінустанови залишилася актуальною – проскочити у вузьку шпаринку встигли не всі.

Особливого занепокоєння викликає ця тема серед пенсіонерів, адже затримки із виплатами депозитів одного із найбільших банків України – «Дельта банку», де основна частина вкладників – саме літні люди, змушують стареньких з острахом думати про ризик втрати власних грошей.

До виникнення проблем в українських банків затримку з виплати депозитів розцінювали як один зі способів дрібного шахрайства. Вкладникові, який прийшов забрати свої кошти казали, що потрібної суми, аби виплатити його депозит та відсотки за ним, немає в касі та пропонували прийти через кілька днів, написати заяву для замовлення коштів чи посилались на несправність роботи комп’ютерної програми, тощо. Це дозволяло банку фактично користуватися грошима вкладника без нарахування відсотків. Тепер же затримки з виплатами вкладів – звична сумна реальність.

При боротьбі за власні кошти перш за все треба звернути увагу на те, у якому банку застрягли ваші гроші – чи банк є платоспроможним, чи у ньому введено тимчасову адміністрацію. В останньому випадку банківські операції фінустанови за останній рік можуть перевіряти кілька місяців і вона зупиняє будь-які розрахунки, а роботу відновлюють тільки з дозволу тимчасової адміністрації. Отримати компенсацію за вкладом можуть лише ті, у кого закінчився термін дії депозитного договору або відкрито поточний рахунок, у тому числі картковий. Розмір компенсації визначається Фондом гарантування вкладів фізосіб, наразі максимальна сума становить 200 тисяч гривень.

У першому ж випадку, коли банк є платоспроможним, є кілька практик, які ефективно діють:

- Зарахування боргу третьої особи за рахунок депозиту з подальшим розрахунком між фізичною особою та кредитором, борг якої погасили. Такий варіант може бути дієвим, якщо вкладник, який не може повернути свій депозит, має родичів, які мають в цьому ж банку кредит. Таким чином, кошти з депозиту будуть зараховані як погашення кредиту цієї третьої особи, яка розраховувалась із вкладником живими грошима. Важливі моменти у такій схемі: проводити її з участю та згодою банку та закріплювати такі домовленості через підписання відповідних договорів.

- Придбання заставного майна. В рахунок вартості депозиту вкладник придбаває заставне майно, яке знаходиться у власності банку. Це доволі поширений спосіб зокрема щодо транспортних засобів. Серед запропонованого до реалізації заставного майна банку вкладник може знайти як такі об’єкти, в покупці яких він зацікавлений особисто, так і ті, які після продажу можуть повернути затрачені кошти.

- Суд. Вкладник може звернутися до суду для виконання вимоги про повернення вкладу в судовому порядку. Але в той же час варто розуміти, що всі юридичні відділи всіх банків зорієнтовані на те, щоб максимально затягнути як сам судовий процес так і процес виконання рішення. Отже якщо підрахувати часові витрати, можна в принципі стверджувати, що мінімум півроку своїх коштів вкладник не побачить.

- Переведення депозитів у акції проблемних банків. Національний банк України запропонував вкладникам, які не можуть забрати з банку свої кошти іще одну альтернативу – конвертацію депозитів в акції проблемного банку і видача їх замість вкладу. Однак, популярністю вона не користується. При зрілих роздумах, через який термін проблемний банк зможе нормально функціонувати і його цінні папери почнуть вартувати якихось реальних грошей?

 Також пропонують отримати частину депозиту, при цьому офіційно підписавши документи про отримання всього депозиту. Таке часто робиться у зовсім безнадійних банках за тіньовими домовленостями з керівниками відділень. Так би мовити, синиця в руках краще за журавля у небі.

Сьогодні Близько 14 тисяч вкладників «Західінкомбанку» вже більше п’яти років намагаються отримати свої гроші, які вклали до фінустанови. Мова йде про суму у понад 320 мільйонів гривень. У квітні 2014 року міліція відкрила 11 кримінальних проваджень про правопорушення, пов’язані із незаконними заволодіннями коштами ПАТ «Західінкомбанк», за фактами невиконання службовими особами рішень судів про повернення громадянам депозитних вкладів, розтрати та привласнення майна в особливо великих розмірах.

Тож, загальні ж рекомендації полягають радше в тому, що в умовах нинішньої нестабільності оптимальними варіантами є варіанти, які дозволяють якомога швидше перевести депозит у реальні кошти, або ж ліквідне майно. Часто затратні варіанти, як то судове стягнення не є оптимальними. Кажучи просто, зараз треба забирати кошти навіть з втратами, аніж чекати на повне відшкодування коштів.

Подібні ситуації не додають фінустановам балів у гонці за довіру громадян. З початку року населення зняло з рахунків у комерційних банках 124, 5 млрд. грн. і $8,7 млрд. – відповідно 22% та 37% коштів, які перебували в банківській системі країни за станом на 1 січня 2014 року. Однак, як відмітили учасники ринку, зараз цей процес сповільнився і банки почали заманювати вкладників вигідними умовами та пропонувати програми лояльності тим клієнтам, які залишились. Проте у нестабільній ситуації така гра може нагадувати “російську рулетку”, в якій кожен має зважувати свої шанси та ризики самостійно.

Перелік банків України, які знаходяться на ліквідації станом на 9.12.2014 року (за даними НБУ):

1.    АТ "Градобанк"
2.    ПАТ "Банк Столиця"
3.    ПАТ "ЕРДЕ БАНК"
4.    ПАТ "БАНК "ТАВРИКА"
5.    ПАТ "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ДАНІЕЛЬ"
6.    ПАТ "БРОКБІЗНЕСБАНК"
7.    ПАТ "БАНК ФОРУМ"
8.    ПАТ КБ  "ІНТЕРБАНК"
9.    ПАТ "СТАРОКИЇВСЬКИЙ БАНК"
10.     ПАТ "ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ГАЗОВИЙ БАНК"
11.     ПАТ "Західінкомбанк"
12.     ПАТ "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ПРОМЕКОНОМБАНК"
13.     ПАТ "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ПІВДЕНКОМБАНК"
14.     ПАТ “КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ"
15.     ПАТ "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "СОЦКОМ БАНК"
16.     ПАТ "ФІНРОСТБАНК"
17.     ПАТ "АВТОКРАЗБАНК"
18.     ПАТ "Комерційний банк "Володимирський"
19.    ПАТ "ІННОВАЦІЙНО-ПРОМИСЛОВИЙ БАНК"
20.     ПАТ "АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "БАЗИС"
21.     ПАТ "РЕАЛ БАНК"
22.     ПАТ "БАНК МЕРКУРІЙ"
23.     ПАТ "БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА"


Вступити в Партiю Пенсiонерiв України

Членом партії Партії Пенсіонерів України може бути лише громадянин України, який відповідно до Конституції України має право голосу на виборах і який визнає програмні документи партії, виконує вимоги Статуту та бере участь у діяльності однієї з партійних організацій. Якщо Ви бажаєте вступити до лав нашої партії, то необхідно: Ознайомитися зі Статутом та програмними документами партії. Надати особисту письмову заяву про бажання стати членом партії до громадської приймальні найближчої партійної організації. Рішення про прийом до партії приймає будь-який статутний орган.Вкажіть своє ім’я, електронну пошту або\та номер телефона для зв’язку з Вами